Opravdu těžké dilema, které časem potká snad každý mladý pár či rodinku, je otázka, zda je lepší opravit starší rodinný dům nebo se ujmout výstavby nového. Jedno i druhé je velkou investicí do budoucnosti, proto by se rozhodování nemělo udělat narychlo. Jaké jsou tedy s nimi spojené výhody či nevýhody?

U starých domu může klamat vzhled

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci starého domu, je nutné si uvědomit, že ne vždy víte, co se skrývá pod povrchem. I krásná fasáda může totiž skrývat nepříjemnosti.

Na obhlídku takového domu je vhodné vzít si s sebou odborníka, který se vyzná, a hlavně mu věříte. Díky tomu byste se měli vyhnout budoucím problémům se statikou, hygienou nebo zvýšenými náklady na rekonstrukci.

Koupě staršího, ale dobrého domu vás může vyjít podstatně levněji než stavba nového, přičemž si nemusíte dělat starosti s hledáním vhodného pozemku. Bydlet v něm v podstatě můžete okamžitě a úpravy stačí dělat postupně. Takto to bude trvat možná déle, ale nezruinuje to ani průměrnou domácnost. Je nutné však hledat dům v co nejlepším stavu, abyste za rekonstrukci nevyhodili příliš mnoho peněz.

Elektroinstalace

Pokud plánujete nová svítidla, nové domácí pomocníky jako je myčka nádobí, lednička, pračka, sporák, v první řadě se zaměřte na celkovou výměnu elektroinstalace za novou. Není to až tak náročné, jak byste si mohli myslet, i když vysekávání bude nezbytné.

Pokud to však neuděláte, problémy se budou hromadit a překvapí vás v tom nejméně vhodném okamžiku. Při rekonstrukci elektrikář může natrefit i na nalomené kabely a další “zrady” , které by vám dříve nebo později způsobily problémy. Myslete na to, že kvalitní elektroinstalace je důležitá i z hlediska bezpečnosti. 

Vodoinstalace

Stejně jako při elektroinstalaci se mohou problémy objevit i při vodoinstalací. Při rekonstrukci koupelny či kuchyně začněte od potrubí. Dejte si je vyměnit za trubky z kvalitních moderních a zejména neškodných materiálů. 

Zbavte se nebezpečných materiálů

V některých starých domech se i dnes najdou nebezpečné materiály jako olovo a azbest. Nejčastěji se nacházejí v podlahách, stropech, v potrubích a střešních krytinách starých domů. Myslete na to, že nejnebezpečnější je prach z těchto materiálů, takže jejich odstranění vyžaduje skutečných odborníků. Nebezpečné jsou také barvy s obsahem olova. V minulosti byly často používány.

Hygiena na prvním místě

Staré stavby přinesou různá překvapení. Je možné, že se pod podlahami bude ukrývat nejrůznější hmyz či plísně, zadní část kuchyňské linky může být prohnilá. Všechny části, které přicházejí do kontaktu s vlhkostí, nechte důsledně ošetřit hygienickým nátěrem, nepenetrovat, natřít antibakteriálními a protiplísňovými barvami. 

Optimální je, pokud se předem poradíte s odborníky, kteří znají problémy starších domu a umí je řešit. Dohodněte se, aby byli při rekonstrukčních pracích a kontrolovali jejich průběh. I ten nejkvalitnější materiál totiž může skončit špatně, pokud nebude nainstalován odborně.