Rozhodli jste se zrekonstruovat svůj byt a nemůžete se dočkat toho, kdy budete bydlet v zrekonstruovaném a pěkně zařízeném bytě? Dejte si však pozor, abyste se při rekonstrukci zbytečně nedopustili chyb, které by vás později mohly mrzet. V následujícím článku jsme vám přiblížili nejčastější chyby při rekonstrukci, kterým se máte vyvarovat a jak postupovat.

Špatné naplánování

Nejhorší, co můžete při rekonstrukci udělat je to, že se do ní pustíte bez plánování a včasné kalkulace nákladů. Na začátku je třeba naplánovat každý detail rekonstrukce. Je důležité, kolik vás to bude stát, kdo bude rekonstrukci realizovat, jak dlouho to bude trvat. Tyto a mnoho dalších věcí třeba před zahájením důsledně naplánovat.

Nereálné očekávání

Je samozřejmé, že každý si přeje mít luxusní byt jako z katalogu, ale ne vždy je to možné, a proto netřeba mít nereálné očekávání. Důvodů, proč nedosáhnete vysněného bytu, může být více. Například máte omezený rozpočet nebo prostory v bytě nejsou dostatečně velké a prostorné.

Nesprávný výběr firmy a dělníků

Jeden z nejdůležitějších faktorů, který bude mít výrazný vliv na zdařilé nebo nevydařené rekonstrukce je výběr firmy a řemeslníků . Nesnažte se udělat všechno sami, raději si najměte profesionální dělníky, kteří rekonstrukci udělají za vás. Při výběru si všímejte zejména recenzí firmy a spokojenosti zákazníků.

Šetření na všem

Je zcela pochopitelné, že při rekonstrukci se snažíme ušetřit každou korunu a to všude, kde se dá. Ne vždy se to však vyplatí. Raději investujte do kvalitních materiálů, které vám vydrží delší dobu, než byste museli některé věci předělávat znovu.

Rekonstrukce bez smlouvy

Pokud jste se rozhodli najmout dělníky, tak vždy s nimi uzavřete smlouvu . Ušetří vás to zbytečných starostí v případě reklamací nebo jiných nejasností, a navíc se vyhnete neplánovanému zvyšování nákladů a jiným nedorozuměním. Jedna věc je dohodnout se s dělníky, jak by to mělo vypadat, druhá věc je to však dát i na papír. Dejte si tu námahu a bez smlouvy se do rekonstrukce nepouštějte.

Nepřesné vyměřování

Někdy i pár centimetrů nadělá pořádné problémy. Když u kuchyňské linky  na míru při vyměřování zapomene na to, že na stěny půjde ještě omítka, novou linku měřenou od neomítnuté stěny jednoduše nenamontujete. Proto tyto úkoly vždy přenechejte odborníkům. Nikdo není neomylný, ale pokud chybu udělá firma je povinna ji napravit, pokud Vám však dodají linku dle vašich rozměrů, velice se z ní těšit nebudete.

Neuvážená rekonstrukce

Rekonstrukcí určitě dosáhnete zvýšení kvality bydlení a také hodnoty nemovitosti. Myslete však o pár let dopředu, pokud například budete svou nemovitost potřebovat prodat. Pokud koupíte nemovitost za 2 718 035 Kč a 13 590 175 Kč plánujete investovat do přestavby, myslete i na to v jaké lokalitě se nachází. Ve starém paneláku se taková investice nemusí vrátit, protože cenu ovlivní i zničený vchod nebo i nepříjemný obyvatelé v sousedství.