MATRACE PRO DOBRÝ SPÁNEK

Na trhu existuje mnoho společností, které vyrábějí a prodávají různé druhy matrací. Od latexových, přes pěnové, polyuretanové a

Na trhu existuje mnoho společností, které vyrábějí a prodávají různé druhy matrací. Od latexových, přes pěnové, polyuretanové a tzv. memory matrace až po pružinové a taštičkové matrace. Jak si však správně vybrat z tak široké škály produktů? Zorientovat se na trhu a vybrat si pro sebe tu nejvhodnější matraci, na které chceme každý den alespoň 10 let spát, pravděpodobně nevybereme za několik minut pátrání po internetu nebo rychlým vyzkoušením v prodejně.

Existuje však několik odzkoušených vhodných rad, které vám výběr správné matrace do vaší ložnice zjednoduší a pomohou orientovat se v množství používaných materiálů pro komfortní a zdravé spaní. Při výběru matrace je velmi důležité uvažovat zejména o její tvrdosti, neboť každý z nás preferuje jinou tvrdost. Další důležité kritérium při výběru každé matrace je její nosnost a použité materiály. Cena matrace se liší od množství a druhu použitých materiálů.

matrace pro dva v útulné ložnici

Nejlepší matrace je ta, která perfektně splňuje všechny vaše nároky a požadavky. Spíte rádi v chladném nebo raději teplejším prostředí? Vyhovuje vám měkčí nebo spíše tvrdší lůžko? Trápí vás alergie? Spíte rádi na zádech, na boku, nebo na břiše? Rádi si vykládáte nohy, případně čtete v posteli a nechcete se trápit s polštáři, abyste se mohli trochu zvednout? Nadměrně se potíte? Před nákupem ložního systému řekněte o všech těchto zvycích a potřebách prodejci, výběr matrace tak bude jednodušší.

Při zkoušení matrace si dopřejte čas, řiďte se svým pocitem, pamatujte na to, že matraci nemáte na jednu noc. Požádejte prodejce, aby ověřil, zda je vaše páteř během ležení v přirozené poloze. Pokud je vše v pořádku, pak jste našli tu správnou matraci.

Kde si matrace koupit?

Matrace se doporučuje kupovat v obchodech s kvalitním / profesionálním poradenstvím a tam, kde si můžete v klidu vyzkoušet různé druhy matrací s různou tvrdostí a složením (latexové, pěnové, taštičkové).

Měl by si pár pořídit jednu společnou matraci nebo dvě oddělené?

Každý z nás má vlastní požadavky na své lůžko, vyhovuje mu jiná tvrdost, pružnost či celkové složení. Někdo rád spí v chladném prostředí, někdo se víc potí, jiný zase rád spí na měkkém. Při koupi dvou matrací dávejte pozor na to, aby výše pořizovaných matrací byla shodná, resp. aby rozdíl v jejich výšce byl maximálně 1 cm. Přesto jsou páry, které upřednostňují jednu společnou matraci. Výhodou dvou matrací v manželské posteli je kromě možnosti individuálního výběru i lepší manipulace a flexibilita (dvě matrace je například možné polohovat nezávisle na polohovatelných roštech).

Mohou matrace „léčit“?

Spánek a regeneraci našeho těla ovlivňuje více faktorů. Matrace primárně neléčí, k tomu jsou určeny přístroje, rehabilitace, případně léky, ale jejich úkolem je zpříjemňovat spánek a udržovat páteř ve správné poloze. Matrace sice nemá léčivé účinky, ale správný výběr matrace dokáže zmírnit bolesti a zlepšit celkovou kvalitu spánku. Na druhou stranu nekvalitní matrace může naše zdraví poškodit a zhoršit, stejně jako nevhodná strava či nedostatek pohybu.

TIP: Podívejte se i na článek Jak zlepšit kvalitu spánku.

Jak vybírat rozměry matrace?

Na matraci si člověk potřebuje odpočinout a k tomu je potřeba dostatečný prostor. Délka matrace by proto měla být minimálně o 20 cm větší než výška člověka. Šířka se doporučuje 90 cm, pro dvoulůžko minimálně 160 cm. Výška matrace je také velmi důležitá, protože na ní závisí, jak dobře se matrace přizpůsobí tělu. Minimální výška by měla být 16 cm, optimální 20-25 cm, luxusní 30-36 cm, aby existoval dostatečný prostor pro zkopírování těla spícího člověka.

Existují standardní rozměry matrací?

V každé zemi se „standardní“ nebo typické rozměry lůžka liší. V našem regionu střední Evropy se považuje za standardní rozměr jednoho lůžka 90×200 cm, resp. 180×200 cm u dvoulůžka. Typické míry, které se rovněž u nás prodávají, jsou 80×200 cm, 85×195 cm, 140×200 cm, 160×200 cm. V poslední době se za typický rozměr začíná považovat také 200×200 cm a 200×220 cm. Důvodem je vyšší komfort a fakt, že průměrná výška populace neustále roste.

VÍCE INFORMACÍ NALEZNETE V PORADNĚ NAŠEHO PARTNERA:

https://www.matrace-vegas.cz/clanok/vitejte-v-nasi-poradne

Přečtěte si také další užitečné články na našem blogu.