osvětlení v proskleném obývacím pokoji

Kam všude dát osvětlení?

Zamilujte se do svého nového domova ještě více! Objevte tajemství dokonalého osvětlení novostavby a proměňte svůj domov v

Zamilujte se do svého nového domova ještě více! Objevte tajemství dokonalého osvětlení novostavby a proměňte svůj domov v útulný a stylový ráj! Připravili jsme pro vás praktické tipy a triky, jak navrhnout osvětlení, které září štěstím a pohodou.

Bílá pohovka u skleněných oken

Na jaká místa je vhodné umístit osvětlení

Osvětlení je důležitou součástí interiéru i exteriéru budovy a má mnoho funkcí, jako je například zlepšení bezpečnosti, zvýraznění designových prvků, vytvoření atmosféry a umožnění praktického použití prostorů. Zde je několik míst, kde je vhodné umístit osvětlení:

 1. Vstupní prostor – Osvětlení vstupního prostoru do vašeho domova vytváří vítanou atmosféru a umožňuje bezpečný vstup a výstup z budovy.
 2. Chodby a schodiště – Osvětlení chodeb zvyšuje bezpečnost a umožňuje snadnou orientaci v prostoru.
 3. Koupelny – Správné osvětlení v koupelně umožňuje dobrou viditelnost pro úkony, jako je holení nebo líčení a vytváří útulnou atmosféru.
 4. Kuchyně – Osvětlení v kuchyni je důležité pro správnou viditelnost při přípravě jídla a umožňuje snadnější čištění.
 5. Obývací pokojLustr v obývacím pokoji může sloužit ke zvýraznění designových prvků, vytvoření atmosféry a umožnění praktického použití prostoru.
 6. Zahrada – Osvětlení v zahradě může vytvořit zajímavou atmosféru a umožnit používání venkovních prostorů v noci.
 7. Parkoviště – Osvětlení na parkovišti zvyšuje bezpečnost a umožňuje snadnější parkování v noci.

TIP: Jaká je ideální svítivost světel v jednotlivých místnostech? Přečtěte si náš článek.

Jaké jsou základní typy osvětlení

Existuje několik základních typů osvětlení, které by měly být zohledněny při návrhu interiéru a exteriéru:

 1. Obecné osvětlení: Slouží k celkovému rozptýlení světla v místnosti. Tohoto efektu lze dosáhnout pomocí stropních svítidel, závěsných lamp nebo vestavěných světel.
 2. Úkolové osvětlení: Je zaměřeno na konkrétní pracovní či činnostní oblasti, jako je čtení, psaní nebo vaření. Lampy na pracovním stole, stolní lampy nebo vestavěná světla ve skříních jsou výborným řešením pro úkolové osvětlení.
 3. Dekorativní osvětlení: Slouží k vytvoření estetických prvků a důrazu na určité objekty, jako jsou umělecká díla, sochy nebo architektonické detaily. Používají se zde různé typy světel, jako jsou reflektory, světelné pásky nebo kobercová osvětlení.
moderní osvětlení v kuchyni

Praktické tipy na závěr

My jako zkušení architekti a designéři se nejčastěji setkáváme s osvětlením interiéru. Zde je pár našich osvědčených tipů:

 1. Využijte vrstvení osvětlení – kombinujte různé zdroje osvětlení, jako jsou stropní svítidla, stolní lampy a podlahové lampy, aby bylo možné vytvořit různé úrovně světla v místnosti. Budete si moci vybrat kolik světla chcete k různým činnostem.
 2. Volte správné typy žárovek – různé typy žárovek mají různou intenzitu, barvu světla a energetickou náročnost. Proto vybírejte žárovky s ohledem na jejich účel. Například teplejší barvy jsou vhodné pro relaxaci, zatímco studenější barvy jsou vhodné pro pracovní prostředí.
 3. Využijte osvětlení k zvýraznění designových prvků – osvětlení může sloužit k zvýraznění uměleckých děl, knihovny nebo kuchyně. Na tento účel je nejvhodnější LED osvětlení, abyste zvýraznili určité prvky v místnosti.
 4. Snažte se minimalizovat oslnění – příliš silné světlo může způsobovat oslnění, což vede k nekomfortní prostředí a únavě očí. Proto volte světelné zdroje s difuzním nebo rozptylovým světlem, aby bylo světlo měkčí a příjemnější.
 5. Využijte osvětlení k vytvoření iluze většího prostoru – stropní svítidla mohou být použity k vizuálnímu zvětšení místnosti. Zvolte svítidla s vyšším svítivostí a umístěte je tak, aby světlo bylo rovnoměrně rozptýleno po celé místnosti.
 6. Vytvořte útulnou atmosféru pomocí teplých barev světla – teplejší barvy světla jsou považovány za příjemnější a útulnější. Používejte žárovky s teplejší barvou světla v místnostech, kde chcete vytvořit relaxační atmosféru, jako jsou například obývací pokoje nebo ložnice.

Sledujte náš blog a získejte další inspiraci pro váš vysněný domov!